דרעי וישי בימים טובים יותר. צילום: אוליבייה פיטוסי

מי היה מאמין שדווקא דרעי יתגלה כגדול הפולנים: תלכו תלכו למערכת הבחירות שלכם. אני אשב לי כאן לבד בחושך עם הקלטות של מרן ● כלי התקשורת הרבו לדבר על דרמה פוליטית, אבל האמת היא שמה שהיה לנו פה זה דרמה קווין ● אף אחד לא יכול לנסח את זה יותר טוב מיפה דרעי: "נכון להיום, הוא התפטר"

באוגוסט 2000 כמה ימים לפני שאריה דרעי נכנס לכלא נערכה עצרת מחאה בבנייני האומה. לעצרת גויסה בין היתר אחת הבנות, בת 7, שמררה בבכי על כך שהיא לא תאכל תפוח בדבש עם אבא  בראש השנה. זה היה יכול להיות באמת מרגש, לולא העובדה שאבא שלה נהג להעביר את ראשי השנה שלו באומן עם הקבר של רבי נחמן. הכתבים באולם היו בהלם. זה הרגע הכי ציני שראיתי בפוליטיקה וראיתי לא מעט. דרעי הוא בעיני הפוליטיקאי הכי ציני בפוליטיקה הישראלית, יותר מליברמן, יותר מנתניהו.

אתמול נשלחה לזירה יפה דרעי,  אשתו של. רינה מצליח ניסתה שוב ושוב בגבורה להוציא ממנה תגובה להאשמות הקשות של הרב נגד דרעי. במקום זה דרעי הגיבה בפינת הסאטירה: "אריה בן תורה, הוא ערכי, הוא לא פוליטיקאי". מלבד הרגעים הקומיים היתה גם הצהרה ברורה של יפה: "נכון להיום, הוא התפטר". אף אחד לא היה מנסח את זה טוב יותר.

לאדם שסיפר בדיחה גרועה וטרחנית יש שתי אפשרויות. אחת, המוצלחת יותר, ללכת הלאה. השניה היא לנסות לתקן את המצב באמצעות עוד בדיחה גרועה וטרחנית בתקווה שהפעם הזה יעבוד. דרעי בחר באפשרת השניה. אחרי שאף פרשן כמעט לא קנה את ההתפטרות שלו הוא בחר להתפטר מהכנסת. למקרה שגם זה לא יספיק, גם חברי הכנסת של ש"ס הודיעו שיתפטרו. אפשר היה לחשוב שמי שרוצה לרדת מהבמה הציבורית, ישלח את מכתב ההתפטרות באמצעות שליח. אבל דרעי בחר לעשות הכל בפריים טיים. כי ארבעה שבועות לפני הגשת הרשימות כל צעדי "התחזיקו אותי" הם רק מהלכים בקמפיין הבחירות.

כלי התקשורת הרבו לדבר על דרמה, אבל האמת היא שמה שהיה לנו פה זה דרמה קווין.

למה זה היה טוב? לא רק כדי שיפסיקו לדבר על הקלטת שבה הרב עובדיה אומר שדרעי רשע ואולי אומר גם שהוא גנב ולקח שוחד. גם כדי להפוך את דרעי מהאיש שהרב מביע ממנו סלידה לקורבן. אין ספק במלחמה על מעמד הקורבן בין דרעי לישי, השבוע דרעי ניצח בגדול.

מי היה מאמין שדווקא דרעי יתגלה כגדול הפולנים: תלכו תלכו למערכת הבחירות שלכם. אני אשב לי כאן לבד בחושך עם הקלטות של מרן ואתם תרוצו לבחירות ותהיו שרים וח"כים ותשבו בלשכות ותסעו ברכבי השרד. אל תחשבו עלי. אני אסתדר לבדי בדירה של ה-272 מטר ברחוב הקבלן (קומה 5-7 פלוס 140 מ"ר מרפסת גג).

תכשפי אותו שירד מעלינו

שוב ושוב הקשבתי לקלטת שחשפו עמית סגל ויאיר שרקי בערוץ 2. שלא יעבדו עליכם. היא לא פוגעת בכבודו של הרב עובדיה יוסף וגם לא במפעל חייו. להיפך, הרב יוסף נראה ונשמע בה מצויין. בניגוד לכל מה שסיפרו עליו בחייו. הוא חד, צלול, שולט בנעשה ובסובבים אותו. היחיד שכבודו נפגע בקלטת זה דרעי.

מלבד הרב נראים בקלטת גם הבן משה יוסף וכלתו יהודית יוסף, שחיו בדירת הרב וטיפלו בו. בעיני אחד מרגעי המפתח בקלטת הוא זה שבו מספרים לרב על השמועות שיהודית יוסף מכשפת את דרעי באמצעות האוכל, כשהוא בא אליהם לארוחות שבת. יהודית יוסף, לבית סודרי היא נכדתו של הבאבא חאקי, אחיו של הבאבא סאלי, כלומר נצר למשפחת מכשפים מרוקאית ידועה. "תכשפי אותו שירד מעלינו", אומר הרב בציניות שלא היתה מביישת אף ציוץ של פרשן בטוויטר. המשפט הזה אומר יותר מאלף גידופים מה הרב הרגיש כלפי דרעי.

ברור שהרב אמר על דרעי שהוא רשע. אבל האם הוא אמר גם שדרעי גנב ולקח שוחד? התשובה מורכבת. ההקשר היה ההסבר של הרב, למה ש"ס תפסיד מצביעים אם הוא יחזיר את דרעי. וזה מה שאמר: "30-40 אחוז יברחו לנו. למה? כי שפטו אותו בבית המשפט. 'למה לקחת מישהו גנב? למה לקחת מקבל שוחד'?… על ישי אין לאף אחד שום דבר". אפשר לפרש שהרב אומר את זה על דעתו. אפשר לפרש שהוא מצטט את הבוחרים. בכל מקרה העובדה שהוא בחר לא להסתייג מהמילים "מישהו גנב" היא קשה מאוד מבחינת דרעי. קשה מאוד.

יהיה עוד יותר גרוע

קשה להאמין שזה אפשרי אבל המצב של שני פלגי ש"ס הרבה יותר גרוע ממה שרואים בסקרים. לאור העובדה ששני הפלגים עוברים בקושי את אחוז החסימה, מה כבר יכול להיות יותר גרוע? למשל שמספר הקולות הדרושים כדי לעבור את אחוז החסימה יעלה. איך זה יכול להיות? הרי אחוז החסימה קבוע -3.25%? התשובה היא: אם בסך הכל יהיו יותר מצביעים, השווי של אחוז החסימה בקולות יעלה.

לא רק שזה יכול להיות. זה אפילו צפוי אם תוקם הרשימה הערבית המאוחדת ותביא לקלפי כמה מנדטים של מצביעים ערבים שבדרך כלל נשארים בבית. בסקר אחד של "פאנלס פוליטיקס" ל"מעריב- סופהשבוע" זה כבר קרה. כשהשאלה כללה את שלוש המפלגות הערביות בנפרד, שני פלגי ש"ס עברו עם 4 מנדטים. כששאלו על הרשימה הערבית המאוחדת, ש"ס של דרעי (לא רשימת ישי) נשארה בחוץ.

לכן עד כמה שזה נשמע הזוי, עד להגשת הרשימות יהיו עוד לא מעט מגעים וביחוד לחצים לאיחוד בין ש"ס דרעי וש"ס ישי. בסופו של דבר, בלי איחוד, שני הצדדים בסכנה קיומית ומסכנים את הייצוג החרדי ואת גוש הימין. אבל זה לא יהיה פשוט. לא צריך בדיקות דם כדי לדעת שבמערכת היחסים הזאת לא נשאר שום דם שהוא לא דם רע.

בינתים דרעי ממשיך לקנות את התמיכה של כל מי שהוא יכול חוץ מישי. במכתב ההתפטרות שלו הוא הציע לצרף למועצת החכמים את ראש ישיבת אור החיים הרב ראובן אלבז, הרב של השר לשעבר והאסיר לשעבר בניזרי. לאלבז יש רשת מוסדות גדולה והוא נהנה מאהדה ציבורית גדולה בציבור הספרדי הפשוט, זה שדרעי מתקשה לדבר איתו. בניזרי, בעבר שותף פוליטי נאמן של אלי ישי, מיהר לגמול לדרעי בראיון אוהד ברדיו וכינה אותו "איש חד ושד משחת".

אבל כדי להשיג אחדות עם ישי יהיה צריך לצרף למועצת החכמים את המרן שלו, ראש ישיבת כסא רחמים הרב מאיר מזוז. סביר שהדרישה תהיו שהוא ימונה לנשיא יחד עם הרב שלום כהן. אחרי שהרב כהן אמר שישי הלך לבית הכסא, כלומר השווה את הישיבה של הרב מזוז לשירותים, נראה שגם איחוד בין הרבנים לא יהיה פשוט. גם אצלם כבר זורם לא מעט דם רע. או מי ביוב.

אפשרות נוספת היא שאם ש"ס לא תתרומם בסקרים, דרעי ינסה לרוץ ביחד עם יהדות התורה ובכך יחתום את המהפך של המפלגה מתנועה שתומכים בה גם מסורתיים למפלגה חרדית. הבעיה: זה יבטיח שש"ס לא תמחק אבל ידחוק את המצביעים המסורתיים של המפלגה לזרועות ישי ויעזור לו לעבור את אחוז החסימה.

ואם שמתם לב שאני לא מביא בחשבון את האפשרות שדרעי לא יעמוד בראש ש"ס זה לא במקרה. אני בהחלט מוכן להתחייב ללעוס כובע אם הוא לא יתמודד לכנסת ה-20, בתנאי שדרעי יתחייב שאם הוא חוזר, הוא מבשל את המגבעת שלו ואוכל אותה עם החמין בשבת.