כאשר חלתה נלה קוחה צ'ומפי, בת שבט אגוארונה, המתגוררת בכפר הילידי אצ'ו במעבה הג'ונגל האמזוני של פרו, היו קרוביה בטוחים כי מדובר בכישוף אשר הוטל עליה. האישה בת ה-30, אם לארבעה, איבדה ממשקלה במהירות, שיער ראשה נשר, היא לקתה באפיסת כוחות, וכל טיפולי מיץ העשבים והריקודים הפולחניים של אנשי הרפואה האינדיאניים בסביבה לא הועילו לה במאום.

בהתייעצות שבטית הוחלט לערוך מגבית, ולממן את מסעה, יחד עם בעלה, משך ארבעה ימים של שייט על הנהר, הליכה ביער ואחר כך נסיעה באוטובוס, עד לעיר הבירה לימה, אל בית החולים הציבורי על שם הארכיבישוף לואייזה. כאשר פגשו בה לראשונה הרופאים במקום, הגיע משקל גופה ל-33 ק"ג בלבד, עור ועצמות. היא הייתה דקיקה כל כך עד כי באצבעות יד אחת אפשר היה להקיף את קרסולה, סיפר איש צוות בית החולים.

העיתונאית נלי לונה אמנסיו, כתבת ה-בי.בי.סי מונדו, הערוץ בספרדית של רשת השידור הבריטית, פגשה אותה לא מכבר בבית החולים והביאה את סיפורה – אשר מהר מאוד עשה לו כנפיים בפרו וצוטט בהרחבה.

בקתת עלים של האגוארונה, ריקוד שבטי (צילום, ויקיפדיה)

לא קל היה לתקשר איתה, נלה קוחה צ'ומפי ובעלה אלוי אצואן, דוברים אך ורק אוואחון, השפה של בני שבטם – ויש צורך במתרגם על מנת לנהל איתם דיאלוג. לאחר שעברה שורה של בדיקות, התברר מעל לכל ספק כי אין מדובר בכישוף – כי אם באיידס, במצב מתקדם. מלבד זאת אובחנו אצלה שחפת, הפטיטיס סי ותת תזונה כרונית. היא החלה לקבל טיפול רפואי אינטנסיבי, ומצבה השתפר מעט. גם בעלה עבר בדיקה, ונמצא שהוא נשא איידס.

האגוארונה, או כפי שהם מכנים את עצמם בשפתם, האוואחון, הם עם אינדיאני של לוחמים אמיצים אשר לא האינקה ולא הכובשים הספרדיים הצליחו להכניע בעיקר בגלל חייהם בפינות הנידחות של הג'ונגל האמזוני, מקומות אשר הגישה אליהם קשה מאוד. הקשרים הראשונים בינם לבין החברה הפרואנית של האדם הלבן נוצרו רק בשנות ה-60 של המאה שעברה, וגם זאת לא עם כולם. הם שונים מעט, פיזית, מרוב העמים הילידים האחרים, קומתם גבוהה ומבנה גופם חסון יותר.  

כיצד הגיע נגיף האיידס למעבה הג'ונגל האמזוני של פרו? כאשר נשאלו על כך אנשי המשרד הממשלתי לקשר עם קהילות הילידים, הם לא היו מופתעים. תמונת המצב המוכרת להם מעוררת דאגה ועצב רב.

מתברר כי בעשור האחרון, בעקבות פרויקטים של ניצול כלכלי של אזור האמאזונס, מגיעים פועלים רבים לסביבה ובין השאר מקיימים קשרים עם האינדיאנים והאינדיאניות החיים בכפרי הג'ונגל. חוסר מידע שמביא לחוסר זהירות יצר מצב בו רבים מבני המקום נדבקו במחלות של הלבנים, ובהן מחלות המועברות באמצעות מגע מיני. אם תרצו, זאת חזרה לימים האפלים של הכיבוש הספרדי לאחר גילוי אמריקה, אשר הציף את היבשת בחיידקים חדשים מתוצרת אירופה והביא לקטל עצום בקרב בני העמים האינדיאנים.

הנתונים אשר בידי הפקידים הממשלתיים מדברים על כך שבין השנים 2008 ו-2012, התגלו בקרב האינדיאנים באזור הזה של האגוארונה 97 מקרים של איידס, כולם במצב מתקדם. זהו מספר משמעותי אם לוקחים בחשבון כי מדובר באוכלוסייה ילידית כוללת של כעשרת אלפים בני אדם. ברור גם, כי יש מקרים אשר לא הגיעו לידיעת מערכת הבריאות במדינה.

השבוע, מתברר, נלה הפסיקה את הטיפול ועזבה את בית החולים. בעלה עזב כמה ימים לפניה. חוסר האפשרות להתקשר לילדיהם ולבני משפחתם – בכפר אין טלפונים נייחים ואין קליטה סלולרית – שבר את רוחם יותר ממה שהם למדו כי צפוי לבריאותם בהמשך.