האם בוריס וייספיילר, מתמטיקאי יהודי, היה הקרבן האחרון של הנאצים, ב"טריטוריה" הנאצית האחרונה שפעלה למעשה בעולם, בצ'ילה? כך לפחות הולך ומתברר אחרי 28 שנות תעלומה בלתי אפשרית, טרגית, אותה נאבקת בכל כוחותיה לפתור אחותו, אולגה, הנמצאת בימים אלה בסנטיאגו הבירה.

הפרשה החלה בימים האחרונים של שנת 1984, כאשר בוריס, אז בן 43, הגיע לצ'ילה למסע רגלי בן שלושה שבועות בהרים, תחביבו האהוב. 9 שנים קודם לכן הוא עזב את לנינגרד, עיר הולדתו, בה נרדף על יהדותו, והשתקע בארה"ב. ד"ר למתמטיקה, חוקר מזהיר, הוא לימד באוניברסיטת פנסילבניה ופרסם עבודות עם מוניטין עולמי, בהן ה"אלגוריתם של וייספיילר-להמן". ניבאו לו עתיד גדול.

אולם המסע היה קצר מן המתוכנן. באזור עמק הרמוסו, נעלמו עקבותיו. צ'ילה הייתה נתונה אז לשלטונו של הרודן הצבאי אוגוסטו פינושה, והגרסה הרשמית של אנשי המשטרה המקומית טענה כי עקבותיו של הטייל האמריקני-יהודי הגיעו עד לנהר שוצף, אותו הוא ניסה לחצות, וככל הנראה נסחף במים וטבע. גופתו לא נמצאה מעולם.

רק בשנת 2000, כאשר פורסמו מסמכים חסויים של הארכיון לביטחון לאומי בוושינגטון, התברר כי התמונה שונה. עלה מהם, כי פקידים אמריקאיים ידעו באותם ימים ראשונים של 1985, כי בוריס ככל הנראה נרצח. סוכנויות בטחון שונות של ארה"ב שיתפו אז פעולה עם הרודן הצ'יליאני, הימים היו ימי המלחמה הקרה, ופינושה היה שותף – עבורם – במאבק נגד הסכנה הקומוניסטית. מאז נחשפו המסמכים, ועד היום, לקחה על עצמה אולגה, אחותו של בוריס, את המשימה לגלות מה עלה בגורלו של אחיה.

בשבוע שעבר היא הגיעה שוב לצ'ילה, וברשותה עדויות נוספות, מהן עולה כי בשגרירות האמריקנית בסנטיאגו, אז באותם ימים, ידעו כי בוריס הגיע בטיולו לשטח הסמוך ל"קולוניה דיגנידד" הידועה לשמצה, ועל פי עדויות שונות נעצר על ידי אנשיה, הוחזק שם זמן מה – ואז נרצח וגופתו הועלמה. הדיפלומטים האמריקנים ידעו גם כי דו"ח החקירה המשטרתי בעניין הוא טיוח של האמת.

בוריס וייספיילר – תצלום שמסרה לפרסום אחותו אולגה

ה"קולוניה דיגנידד", הייתה חווה חינוכית אשר הוקמה בצ'ילה בתחילת שנות ה-60 על ידי הנאצי לשעבר פול שאפר, וכמה מחבריו, אשר שרתו בתפקידים שונים במשטרו של אדולף היטלר. משך שנים, כאשר הם שולטים בחניכים ביד ברזל, מבצעים בהם מעשים מגונים ושאר זוועות, חיו במקום שאפר וחבריו במעיין מושבה-כת שנוהלה בסגנון נאצי. לשיא פעילותו הגיע המקום בעת שלטון פינושה, כאשר החווה הפכה למחנה מעצר ומרכז של עינויים אליו הובאו פעילי זכויות אדם שלכדו שרותי הביטחון של הרודן. כאשר שבה הדמוקרטיה למדינה, נמלט שאפר ונעלם. הוא נלכד רק 8 שנים אחר כך, בארגנטינה, הוסגר ונשפט על חלק ממעשיו. שאפר מת בכלא הצ'יליאני כאשר הוא בן קרוב ל-90.

אולגה נפגשה בשבוע שעבר בסנטיאגו עם השגריר האמריקני, ועם השופט הצ'יליאני אשר מונה בשנה שעברה לחקור בפרשה. אולם, לדבריה, משרד החוץ האמריקני וגורמים נוספים מחזיקים במסמכים חסויים אחרים, אשר פרסומם יגלה את כל האמת על גורלו של בוריס. לפני זמן קצר פנתה במכתב למזכיר המדינה ג'ון קרי, ובו בקשה לסייע לה ולאשר את חשיפת החומר. קרי השיב לה תשובה מנומסת, הביע הערכה רבה לפועלה רב השנים לגילוי האמת – אך נמנע מלהתייחס באופן ישיר לבקשתה.

מאבקה של אולגה טרם הסתיים.