את עיקרי הסיפור הזה כבר הבאתי לפני כעשרה ימים, בחדשות של "הארץ" (http://www.haaretz.co.il/news/world/america/1.2221212), סיפור פגישתם של האפיפיור פרנסיסקוס עם חבריו היהודים הארגנטינאים ועם רבנים מקהילות ארגנטינאיות, בהם חברו הטוב הרב אברהם סקורקה ונשיא הקונגרס היהודי הלטינו-אמריקני קלאודיו אפלמן, אלה שהכיר בבואנוס איירס, שם כיהן כארכיבישוף בטרם נלקח לשבת על הכס הקדוש בוותיקן. בסיפור ההוא, קרא מי שקרא, מוזכרת הארוחה הכשרה שאורגנה למארח ולאורחיו, והחברותא ששררה שם, כולל שירת "הנה מה טוב ומה נעים, שבת אחים גם יחד".

אולם בינתיים, בזמן שחלף מאז הפרסום, העביר אלי אזקייל קופרוואסר, האחראי על העיתונות בקונגרס היהודי הלטינו-אמריקני, צילום מתוך הפגישה ההיא – ואם יש משמעות לביטוי כי צילום שווה יותר מאלף מלים, הרי זה המקרה.

הצילום באדיבות מחלקת העיתונות של הקונגרס היהודי הלטינו-אמריקני

קבוצת האנשים הזאת יושבת צפופה סביב השולחן, סוג של צפיפות שחביבה להם כך מורגש, הם מאזינים בקשב לדברים הנאמרים, ראשו של האפיפיור כמעט ונשען על זקנו הארוך הלבן של אחד הרבנים, הם כבר חיסלו יחד לפחות שנים-שלושה בקבוקי יין (כשר, כמובן), יש להם את כל הזמן שבעולם. היו תקופות, ויותר מזה, על פני ההיסטוריה, שהסצנה הזאת לא הייתה מצליחה להיות אפילו בגדר הזיה פרועה.

ועוד דבר. בינתיים, פורסמו עוד כמה פרטים על הפגישה במעונו של האפיפיור ברומא, ובעיקר על ההכנות לקראתה, בעיתון הקהילה היהודית בבואנוס איירס – הנושא את השם המקורי כל כך ITON GADOL. מתברר, כי על מנת שהארוחה בוותיקן תהייה על פי כל כללי הכשרות המקובלים על משתתפיה, נערך "מבצע הכשר" מפואר בחדר האוכל ובמטבחו של ראש הכנסייה הקתולית.

תחת השגחתו הקפדנית של משגיח מטעם הרבנות של רומא, נוקו עד חורמה השולחנות עליהם הייתה עתידה להיות מוגשת הארוחה בת ארבע המנות, אשר הוזמנה במיוחד מהמסעדה היהודית "בגטו", אשר אחד מבעליה הוא הישראלי עמית דבוש. גם כלי האוכל והסכו"ם עברו הרתחה, והמטבח עבר טיפול "סטריליזציה" מיוחד. בעיה מסובכת יותר התגלתה עם התנור בו היו אמורים לחמם את האוכל – הכללים דורשים כי תנור במטבח בלתי כשר צריך להיות לפחות 24 שעות ללא שימוש, לעבור ניקוי ואחר כך להיות מופעל בדרגת חום גבוהה למשך שעה, ריק. ליתר בטחון, כל מה שעורר חשד, כולל משטחי העבודה, כוסה או נעטף ביריעות אלומיניום. סירים וכלי עבודה הובאו מהמסעדה.

אנשי צוות מעונו של האפיפיור קיבלו את כל המעשים האלה בסבלנות מושלמת. עכשיו, כך נראה, המשיח באמת יכול להגיע.