על מפתנה של תחנת המשטרה בקולוניה דוקטורס, אחד מרבעי מקסיקו סיטי, הופיעה באחד מלילות דצמבר האחרון ג'אקירי רוביו, בת 20, צעירה שברירית למראה, המומה, בגדיה קרועים, גופה חבול ומכוסה דם. לשוטרים סיפרה, כי שעתיים קודם לכן, בעת שהלכה ברחוב, נחטפה על ידי שני גברים רכובים על אופנוע ונלקחה בכוח לבית מלון עלוב ברובע.

שם, כאשר הם מכים אותה ומאיימים על חייה, אנסו אותה השניים. בשלב מסוים עזב אחד הגברים את המקום, אך השני המשיך להתעלל בה. לרגע, כאשר דעתו הייתה מוסחת, היא הצליחה להניח את ידה על סכינו, ולנעוץ אותה בצווארו. מבלי לאבד רגע, נמלטה מן החדר והגיעה לתחנת המשטרה. החוקרים יצאו מיד לבדוק את סיפורה, הגיעו לחדר במלון, ומצאו שם את גופתו של הגבר, אשר זוהה כתושב השכונה, מיגל אנחל רמירז אנג'ה, בן 37. ג'אקירי נעצרה מיד והועברה לבית כלא בטפפן, מדרום למקסיקו סיטי, בחשד לרצח.

כאשר נודע הדבר לבת זוגה של ג'אקירי, החיה אתה יחד כבר שלוש שנים, היא החלה לגייס את תמיכת ארגוני נשים ופעילי זכויות אדם, ויחד הם יצאו למאבק שהחל ברשתות החברתיות, עבר להפגנה ברחובות העיר, ומשם לבית המשפט, כאשר לנושא מתגייסת עורכת דין אמיצה ולוחמנית בנושא זכויות נשים במקסיקו – אנה קטיריה סוארס.

כרזה שהופצה במקסיקו סיטי, הקוראת להגיע לצעדת מחאה על מעצרה של ג'אקירי

המאבק לא היה קל, עושים ככל הנראה יד אחת עם בני משפחתו של אנחל רמירז, האשימו שוטרי קולוניה דוקטורס את ג'אקירי, כי היא הייתה המאהבת שלו – וכי רצחה אותו בעקבות ריב ביניהם. זאת ועוד, הם טענו כי בחקירתה הראשונה הודתה בכך, ואף הוסיפה כי הסכין הייתה בעצם שלה והיא הוציאה אותה מתיק היד שלה.

חבריה הקרובים של ג'אקירי העידו כי היא לסבית, וכי לא היו לה יחסים עם גברים, אולם שופט הערכאה הנמוכה קיבל את גרסת השוטרים והותיר אותה בכלא.

המאבק בחוץ קיבל תנופה, הרשתות החברתיות להטו, עמוד פייסבוק תחת הכותרת "חופש לג'אקירי" זכה לתמיכה רבה, בלוגיסטים ברחבי מקסיקו התגייסו לגייס דעת קהל ועיתונים הצטרפו אליהם.

בסופו של דבר הובא הנושא לדיון בבית משפט פדרלי מחוזי, והשופטים הכריעו כי בחומר החקירה הם מוצאים "אי סדרים רבים, טעויות וסתירות", והורו לבית המשפט שהורה על מעצרה של ג'אקירי לחזור ולדון בנושא – כאשר הם מדגישים כי על פי ראייתם את הדברים נושא האישום אמור להיות בסופו של דבר לכל היותר "הריגה מתוך הגנה עצמית". בסוף השבוע שעבר, התקיים הדיון החוזר, והשופט הורה לשחרר את ג'אקירי בערבות של 420 אלף פסוס  (כ-32 אלף דולרים). בני משפחתה, חבריה הרבים, ותומכיה, המתינו לה בפתח בית הכלא – ביום חמישי – לקבל את פניה. הם הבטיחו לה, כי המאבק יימשך במטרה להביא לכך שכלל לא תועמד לדין.