הוא נחשב לאחד היצורים המוזרים ביותר החי על פני כדור הארץ, התושבים סביב אגם סוצ'ימילקו במקסיקו מכנים אותו "מפלצת המים", או "הדג המהלך", למרות שהוא לא דג. דמותו מופיעה בציורי קיר של דייגו ריברה, הסופר חוליו קורטאסר כתב כי יש לו קסם חולני, וכי כאשר מתבוננים בעיני הזהב שלו מקבלים עדות על קיום "חיים אחרים". אני מדבר על האחולוטה, או האחולוטל, או בשמו המדעי אמביסטומה מקסיקנית, הסלמנדרה המקסיקנית, אשר מחקרים שפורסמו מראים כי הוא הולך ונכחד. היצור אשר האצטקים האמינו כי הוא בא מעולם אחר ונענש על כי לא ציית לאל השמש, נמצא בדרך לעולם אחר.

המראה שלו כמובן הוא הדבר הראשון שמכה בך בפגישה מקרית. חוצני לחלוטין. אין דבר כזה, ואין גם טעם לתארו במלים. הוא מופיע בצבעים רבים, בדרך כלל שחור, או חום או ורוד, והוא שונה לחלוטין גם בהשוואה לעצמו… תלוי באיזה שלב של חייו מדובר. מעבר לכך, אורח חייו מוזר לא פחות. הוא דו-חיים, הוא חי כראשן במים, אך ממשיך לגדול בתור שכזה ובגיל שנתיים גודלו מגיע ל-30 עד 45 ס"מ. הוא גם ניחן בסוג של נאוטניה, כלומר הוא מגיע לבגרות מינית בטרם התבגר פיזיולוגית. בשלב מסוים, אם חום המים משתנה, התזונה פוחתת, הוא עוזב את האגם, מפתח לעצמו ריאות במקום זימים, והופך ליצור יבשה. אמפיבי. והכי מרתק, אם מקצצים את זנבו או את רגליו – הם צומחים מחדש בתוך יומיים-שלושה… ליצורים ממשפחת הסלמנדרות בעלי תכונה דומה, הדבר לוקח מספר שבועות. בניסיונות במעבדות גילו מדענים להפתעתם כי האחולוטה מסוגל אף להצמיח מחדש חלקים ממוחו, ולקבל ללא כל דחייה השתלת איברים מחיות אחרונות, עין למשל.

אחולוטה, צילום פספורט (מקור, ויקיפדיה, פבליק דומיין)

אולם חוקרי האוניברסיטה הלאומית האוטונומית של מקסיקו, קובעים לצערם הרב, כי מסיבות של זיהום הסביבה, האחולוטה צפוי להיעלם מן העולם עד שנת 2020. הסקר הראשון לגביו נערך ב-1998 ואז נמצאו בכל קילומטר מרובע של תעלות האגם כ-6000 יצורים. בסקר נוסף, ב-2008, נמצאו רק מאה. בסקר האחרון כבר התקשו החוקרים למצוא אותם, רק בודדים נצפו. הסיבות לכך רבות. עצירת הגשמים בשנים האחרונות בעמק מקסיקו, במרכז המדינה, הביאו לצמצום או חיסול אגמים באזור. החומרים הכימיים המזהמים פוגעים אנושות ביצורים האלה אשר עור גופם רגיש ומעביר בקלות את הרעלים פנימה. ובנוסף, התיירים הרבים אשר סקרנותם מביאה אותם למקום, גם מביאה לכך שאיכרים בסביבה אוספים את ביצי האחולוטה, מגדלים אותם, ומציגים את האטרקציה בתשלום, כל עוד היא נותרת בחיים במיכלי המים השקופים שלהם. הדבר אסור כמובן על פי החוק, אך האכיפה קשה, כי הפרנסה קשה.

בעבר, הייתה אכילת אחולוטה מקובלת במקסיקו, הוא נחשב למאכל תאווה, וכמו כן בעל תכונות רפואיות. נתנו ממנו בעיקר לילדים חולים, והאמינו כי בשרו מחזק את המערכת החיסונית של הגוף. כיום אסור המסחר ביצורים האלה, והתפתח שוק שחור עם מחירים בשמיים. מחירו של בוגר אחד שמנמן יכול להגיע ל-70 עד 80 דולר, סכום רציני בכלל ולתושבי הסביבה בפרט.

מדענים מתכננים בימים אלה הקמתו של מרכז להצלת האחולוטה, אשר ימוקם בתעלות המים אשר שרדו מן האגם המתייבש, בסביבה דומה לזאת אליה הם רגילים, ובה ירבו ויגדלו את היצור – אשר ללא ספק לא יצליח לשרוד בעצמו בתנאי הטבע המקולקל.

חיוך של אחולוטה (מקור, ויקיפדיה, פבליק דומיין)