לכמה זמן זקוק עם על מנת להתגבר על תבוסה, מפלה, כישלון בקרב? 200 שנה, מתברר, אין בהן די. הצרפתים, ובראשם הנשיא פרסואה הולנד, יורשו למעשה של נפוליאון, חשים בעצם הימים האלה כי נעיצת החרב באימפריה הצרפתית, במערכה ההיא אשר התנהלה ליד העיר בריסל, הייתה רק אתמול, ויש לכבד את כאבם.

עובדה. הבלגים, אשר כהרגלם מארחים את המאורעות הגדולים בחיי אירופה, בהיותם בעלי הבית הגיאוגרפיים של מוסדות האיחוד, ביקשו לציין את מלאת 200 שנה לקרב ווטרלו, הרגע ההיסטורי המכריע והחשוב אשר השפיע לתמיד על מפת היבשת, על הפוליטיקה שלה ועל בני האדם החיים בה, ולטבוע סדרת מטבעות של 2 יורו אשר יישאו על גבם את ציור "האריה מווטרלו" סמלו של הקרב בו נוצחו צבאות נפוליאון בידי הקואליציה עליה פקד הדוכס הבריטי וולינגטון – והושם הקץ לחלומות האימפריאליים של צרפת.

הגיוני. בכל זאת אירוע אירוע.

אולם אז, במפתיע, ובניגוד לכל התחזיות הפסיכולוגיות, החלה הרעשה מאסיבית של תותחים נפוליאוניים בקוטר 12 ליטראות, מכיוון פאריז. מכתב רשמי מטעם ממשלת צרפת (הסוציאליסטית), קבע כי המזימה הזאת ההולכת ונרקמת בבריסל, מיועדת בעצם לקבע "סמל שלילי צרפתי" בעיני חלק מן האירופאים.

המטבע שתוכנן – 200 שנה לקרב ווטלו

המכתב מפרט עוד, כי "הקרב בווטרלו הוא אירוע בעל משמעויות החורגות מעבר למערכה צבאית מסוימת, בזיכרון האירופאי הקולקטיבי". זאת ועוד, טוען המכתב מטעם ממשלת צרפת, "מטבע יורו כזה עלול לעורר תגובות בלתי רצויות אצל צרפתים רבים, וזאת דווקא בימים אלה בהם מדינות איזור היורו מבקשות לחזק את האחדות ואת שיתוף הפעולה…".

מעבר למכתב הרשמי, התחוללה כמובן מערכה של לחצים ושכנועים – וכוחות פרשים פוליטיים נשלחו לבריסל על מנת לעשות את הדרוש לסכל את פרויקט הזיכרון הצורב.

כן, ברור מעל לכל ספק כי היום ההוא, סמוך לעיירה השלווה ווטרלו, צרוב עמוק בנפשם של הצרפתים. 25 אלף מבין 73 אלף חייליו של נפוליאון נפלו בקרב ההוא. גם כוחות הקואליציה האנטי-צרפתית בראשה עמדו הבריטים והפרוסים, אבדו כ-22 אלף חיילים. מנהיגי היבשת שירטטו מחדש את גבולותיה הפנימיים, ובעקיפין, גם בלגיה העצמאית באה לעולם בעקבות זאת. המאה ה-19 הפכה למשהו אחר. עבור חלק מן הצרפתים, כל זאת, נדמה עכשיו, כמו היה אתמול.

ולכן, כעת, למרות שהכל כבר היה מוכן, והטבעת המטבעות עמדה לצאת לדרך, נסוגו הכוחות האירופיים בפני הגדודים הצרפתיים. היה ברור, כי פאריז תבקש להביא את העניין להכרעה בהצבעה, והיה ברור כי בהצבעה על הנושא בקרב מדינות היורו, צרפת תצביע נגד, ומכיוון שהכלל האירופי דורש "פה אחד", הנושא ירד מסדר היום.

לכן, בסופו של דבר, הבלגים הודיעו בימים אלה על ביטול תוכנית הטבעת המטבע – הצרפתים, הפעם, ניצחו. אולם בווטרלו, עשר דקות נסיעה מבריסל, בשדות הירוקים שם ב-18 ביוני של שנת 1815 בונפרטה הגדול איבד את עולמו, הולכות ונשלמות ההכנות לשחזור מונומנטלי של הקרב ההוא – עם אלפי ניצבים חמושים, כוחות פרשים וסוללות תותחים – וגם הפעם, כמו אז, הצרפתים יחטפו. כך מובטח לרוכשי הכרטיסים.