דוד קון: "ומחר תגיע אישה עם הסוס שלה, תסלחו לי, תגיד שהיא זיאופילית, נציגה של הקהילה הגאה ותדרוש לחתן אותה עם סוס או כלבה"

אורח באולפן: לא חשבתי שנגיע להשוואות של הומוסקסואלים עם זיאופילים"

לצפיה בראיון ובשיחה באורך מלא, ראו בסוף הפוסט.

חילופי הדברים הללו, בין דוד קון, כיום יו"ר מפלגת הישראלים, אז מנחה פוליטי באולפן ערוץ 9, עוררו תדהמה ולא רק בקרב קהילת הלטה"ב בישראל, אלא בקרב רבים. אמירות כה חשוכות והשוואות מבזות מן הסוג הזה נמצאות מחוץ לשיח. אפילו פוליטיקאים שאינם מסתירים את הסתייגותם מיחסי הומו לסביים נזהרים בלשונם ולא יורדים לרמות האלה. לדיון קדמה שיחה של כ-8 דקות עם אנה טליסמן, עובדת סוציאלית במרכז של הקהילה הגאה בתל אביב שפירטה והסבירה במהלך הראיון את הקשיים העומדים בפני הקהילה הגאה בישראל, ואת החשיבות של מצעדי הגאווה. הרקע לדיון היה התבטאות קשה של ח"כ אנסטסיה מיכאלי נגד הקהילה הגאה שאמרה:  "אני חושבת שרוב ההומואים זה חבר'ה שעוברים חוויה מאוד קשה של הטרדות מיניות מגיל צעיר מאוד. בסוף הם מתאבדים בגיל 40"

קון, אלמוני עבור מרבית הציבור הישראלי, אך מוכר כפרשן פוליטי בכיר בערוץ 9, אינו יכול להכחיש שאמר את הדברים לעיל, אך מספק, באמצעות דוברתו את ההסבר הבא: לדבריו, קטע היוטיוב לעיל (וגם קטע היוטיוב המלא המובא בסוף הפוסט) נערכו ונחתכו כך שהדברים הוצאו מהקשרם. השיחה נערכה במהלכו של דיון מקיף בנושא גבולות הדמוקרטיה ואי אפשר להבין רק מן הקטע לעיל את ההקשר המלא של הדברים. 

הישראלים, כך פורסם לראשונה ביום שישי בעיתון ידיעות אחרונות, מקווים להיות הפתעת הבחירות בינואר 2013, ולהיכנס לחלל שהותירה אחריה מפלגת ישראל ביתנו בקרב מצביעים מן המגזר הרוסי. קון, לא הסתיר בעבר את שאיפותיו לעבור לפוליטיקה, וכבר החל מ 2005 ניסה לחבור לרומן ברונפמן ולהקים מסגרות פוליטיות כדי להתמודד בבחירות לכנסת. החלטתו להקים מפלגה ולהתמודד עתה, לא הפתיע את הברנז'ה העיתונאית הרוסית, למרות שעוד ביום חמישי ה 6 לדצמבר, במועד האחרון להגשת הרשימות, בשעות הצהריים, התפרסם ראיון איתו בשפה הרוסית באתר איזרוס ושם אמר קון שלא יתמודד (איני קוראת רוסית, מכר, דובר השפה עדכן אותי בנוגע לאותו הפרסום).

כמה שעות לאחר מכן, כבר היה בדרכו לירושלים עם הרשימות של המפלגה החדשה. לפני שהקים את מפלגת הישראלים, היה קון במו"מ עם התנועה של ציפי לבני. הוא התראיין בתקשורת הרוסית וסיפר שדרש את המקום השביעי אך הדברים לא הבשילו בסופו של דבר. עוד אמר שחשוב שלמגזר הרוסי תהיה מפלגה סקטוריאלית, שתייצג את הציבור באופן ספציפי, כפי שש"ס מבצעת כיום כלפי המגזר שלה. 

מאחר וקון כבר שנים מנסה להשתלב בזירה הפוליטית, אפשר להניח שידע בחודש יוני האחרון, שיש לו שאיפות להיות פוליטיקאי בישראל ושדברים הנאמרים על ידו במהלך תוכניות טלוויזיה יבחנו ויבדקו בדיעבד. גם האפשרות שאמר את הדברים ללא תכנון ובמהלכו של שידור חי, אינם מספקים הסבר ראוי. שכן דווקא, במצבים ספונטניים מן הסוג הזה, אנשים אומרים פעמים רבות את אשר על ליבם. מי שמאזין לשידור באורך מלא (כאמור בסוף הפוסט), יכול לאתר עוד התייחסויות שליליות לאוכלוסיה ההומו-לסבית בישראל. 

דוד איידלמן, יועץ תקשורת בשפה הרוסית ולשעבר דובר מפלגת קדימה בשפה הרוסית אומר שקון נכנס למערכה הנוכחית בשלב מאוד מאוחר. "הם חיכו יותר מדי זמן וקצת פספסו את המומנטום. איני יודע איך הקים מפלגה, יש להניח שהשתמש במפלגת מדף בסיוע של בוריס אלקון, המופיע אצלו כמספר שבע במפלגה"

מי עוד ברשימה? "גם מספר שלוש, אלכסנדר וקסלר, הוא עיתונאי מערוץ 9, שמתמחה בתחום הבטחון והצבא. קוראים להם המפלגה של ערוץ 9, ככה בצחוק."

יש להם איזה סיכוי? "זה מאוד תלוי מה יהיה התקציב בקמפיין. אם יהיה להם כסף והם ילכו על הציבור הרוסי באופן חזק, אז יש סיכוי, כי אני מעריך שיש היום שלושה עד ארבעה מנדטים של הציבור הרוסי, שמאוכזבים מליברמן ולא רוצים בו. המעבר של ליברמן לתוך הליכוד פינה מקום. מצד שני אנחנו בעיצומו של קמפיין מאוד הפכפך. כל שבוע מתחלף הנושא. התחלנו עם התקציב, אחר כך מלחמה, עכשיו שר החוץ מתפטר. הקו החדשותי, כל כך מורכב, מי יודע מה יהיה שבוע הבא."

לדברי איידלמן התפרסם הבוקר סקר, שבוצע על ידי מכון מאגר מוחות, והופיע באתר איזרוס על פיו, הליכוד ביתנו זוכים לתמיכה של 70% מן הציבור הרוסי. לאחריהם: התנועה של ציפי לבני עם 8%, הבית היהודי עם 7%, העבודה 6%, הישראלים בראשות דוד קון 4%, קדימה 4% ויש עתיד 1%.

"זה מעניין" אומר איילדמן, "כי דווקא היתה תמיכה לפני כמה חודשים ליאיר לפיד אבל הוא לא עושה קמפיין מגזר רוסי בכלל. גם מפלגת העבודה מזניחה את הכיוון הזה. בשנת 1999, אני עבדתי בקמפיין של אהוד ברק והסקרים במגזר הרוסי היו לא מבטיחים. אבל במשך חודשיים עשינו שם קמפיין והוא קיבל שיעורים גבוהים בסוף".

מן התנועה של ציפי לבני מסרו בתגובה: "במסגרת גיבוש הרשימה פגשה לבני מועמדים רבים ודוד קון היה ביניהם. לא הוצע לו מקום ספציפי ברשימה. הוחלט בסוף על ידי הצדדים שלא ישתלב ברשימה."

 הראיון המלא עם אנה טליסמן, עובדת סוציאלית במרכז של הקהילה הגאה בתל אביב והשיחה לאחר מכן באולפן. 

פוסטים נוספים אפשר לקרוא בפלוג, הבלוג הפוליטי