"יום הבחירות הוא יום גורלי לרשימת הליכוד – ישראל ביתנו לכנסת ה-19 ! לכל אחד מכם יש את היכולת לתרום למאמץ הכולל" כך נכתב בדף הנחיות לחבר ועדת קלפי (עם סמרטפון) שנשלח מטעם הליכוד השבוע כהכנה לקראת יום הבחירות. “בין יתר התפקידים שלך בקלפי ישנה משימה בעלת חשיבות מכרעת. הינך מתבקש/ת לדווח על כל אדם שהגיע להצביע. הדיווח יאפשר לנו לדעת במהלך יום הבחירות מי מבין תומכי הליכוד טרם הגיע להצביע. המידע הזה יעזור לנו להמריץ יותר ויותר תומכים. כך הסיכוי שלנו להגדיל את מספר המנדטים עולה !!!” (הדגשים וסימני הקריאה, במקור)

הנחיות לחברי ועדת קלפי מטעם הליכוד

המסמך הנ"ל שנשלח לנציגי הליכוד בועדות הקלפי הגיע לידי, אך ככל הנראה אינו שונה בהרבה מהנחיות שמקבלים חברי ועדת קלפי מטעמן של מפלגות אחרות. אני פניתי לליכוד לבקשת תגובה ועד עתה לא השיבו. הפוסט יתוקן בהתאם עם תגובתם. 

כך עובדת השיטה בקלפיות: ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה 19, הכשירה בשבועות האחרונים מזכירי ועדות קלפי מטעם המדינה, ובמקביל, זכאית כל מפלגה לשבץ חבר ועדת קלפי שיפקחו גם הם עין על הנעשה בקלפיות. בעוד הראשונים נשלחים מטעם המדינה ומקבלים ממנה שכר, האחרונים מקבלים את התדרוך והשכר ממפלגתם. תפקודם של חברי ועדות הקלפי המפלגתיים הוא קריטי למפלגה ואין זה פלא, שגם הציבור צריך לפקוח עליהם עין, בשל החשש שינסו לשחדם או להפעילם באמצעות קבלני קולות.

אולם יש דברים רבים, שחברי ועדת קלפי מטעם מפלגה, יכולים לעשות ביום הבחירות ויחשבו למעשים בתחום האפור. אולי לא עבירה פלילית או הפרת אמון, אך בהחלט אגירת מידע צופה פני עתיד באופן שעשוי לשרת את המפלגה. 

שני חוקרים מהחוג למדעי המחשב באוניברסיטת חיפה (דר' אור דונקלמן ותומר אשור) שלחו ביום חמישי באמצעות עו"ד יהונתן קלינגר בקשה (זהירות פידיאף) ליו"ר ועדת הבחירות השופט אליקים רובינשטיין ובה פרשו, כיצד עשויים חברי ועדת קלפי, לאסוף קצת יותר מדי מידע מן הנחוץ ולפגוע פגיעה בפרטיות ובסודיות ההצבעה.

 “נציגי המפלגות בודקים בקלפיות" כתבו החוקרים "את מספר הפתקים שנותרו מאחורי הפרגוד מעת לעת כיוון שניתן לבצע ספירה של הפתקים (בין אם ידנית או באמצעות שיטות טכנולוגיות). על פי התדריך של הליכוד, לדוגמא, יש לבדוק את מצב הפתקים כל 20 דקות". הם מתריעים, שאיסוף מידע מן הסוג הזה, אשר בעבר התבצע באופן ידני, וכיום מבוצע על ידי המפלגות בצורה יעילה יותר באמצעות סמרטפונים, יאפשר למפלגה להשתמש במאגר המידע, בנוגע לקלפי מסוימת בעתיד.

“עם הגעתך לקלפי בשעה 06:30 תקבל הודעה לסלולרי שלך” נכתב בדף ההסבר “לחץ על הקישור (link) שמופיע במכשירך. מיד אחרי הקשת המספר הסלולרי שלך כפי שהודגם יופיע טופס מלא במשבצות ומספרים. כל מספר מייצג את המספר הסידורי של בעלי זכות הבחירה אצלך בקלפי. המספר הסידורי הוא מספר שיש לכל אדם בעל זכות הצבעה אצלך בקלפי" וכו' וכו' והמסמך ממשיך ומפרט את היעילות בה אמור חבר ועדת הקלפי להעביר את המידע, הישר לתוך מאגר ממוחשב.

 כך לדוגמא, אם מדובר בקלפי בעלת גודל ממוצע, שמספר המצביעים בה למפלגה מסוימת אינו גדול במיוחד, יוכל כל מי שיחזיק בקובץ המידע בנוגע לטרנד ההצבעה, לאפיין בעתיד, את השעה המדויקת בה הצביעו אנשים בודדים. באמצעות גליון אקסל פשוט, חלוקה לפי לוחות זמנים, רשימות של תומכי המפלגה ביישוב מסוים ובדיקת הביצועים בפועל בקלפיות, יוכלו מומחי מחשבים לאתר את כל מי שהבטיח שיצביע, והפר את ההבטחה. ככל הנראה על ידי הצלבת המידע יוכלו מומחים להעריך את הצבעתו של אדם מסוים בוודאות גבוהה.

 האמת צריכה להיאמר, יתכן שבמפלגות לא הגיעו לרמת התחכום הזו. אולם עצם קיומו של מאגר המידע, כפי שנאסף על ידי חברי ועדת הקלפי ביום הבחירות, הוא הדבר המטריד כאן. כמויות המידע מותירות דלת פתוחה לרווחה. מידע על שעות ההצבעה מחד, ומידע על הצבעות קודמות מאידך, תוך ביצוע הצלבות בונים כבר תמונה שלמה. בדמוקרטיה אמור כל אחד להצביע על פי צו מצפונו, אך אם בבחירות הבאות, יהיה ניתן לחשב כיצד הצביעו אנשים מסוים, הפגיעה בדמוקרטיה תהיה קשה.

בארה"ב היו מי שנחרדו מכמות המידע שאספו המפלגות הרפובליקנית והדמוקרטית על בוחריהם במערכת הבחירות האחרונה, במיוחד בנוגע למי שהגדיר את עצמו כמתלבט או אותו הבוחר שדיווח כי פעם הצביע לאלה ופעם אחרת לאחרים. גודש המידע שניתן לאסוף בנוגע לבוחרים, באמצעות אי מיילים, אפליקציות שהם נרשמים אליהן, וברשתות החברתיות – הוא חסר תקדים. אך בעוד בארה"ב, מוטרדים מומחי מאגרי מידע מן החומרים הגלויים שנאספו שם, כאן בישראל, אנחנו עוסקים במידע פרטי וחסוי, שלא נמסר על ידי הבוחרים ברשתות החברתיות, אלא בעת ביצוע אחת הפעולות הפרטיות שיש – הצבעה.

 
 פוסטים נוספים של טל אפשר לקרוא בפלוג, הבלוג הפוליטי