בסביבות 12:00 יורדאנוס ומולו, מבקשי המקלט מאריתריאה שבתם הפעוטה, קאקו, נדקרה על ידי גבר ישראלי, בן 58, בתחנה המרכזית בתל-אביב, ממהרים בדאגה מהיחידה לטיפול נמרץ שבבית חולים "דנה" שבאיכילוב ליחידת MRI  בבית החולים. קאקו עוברת בשעה הזאת בדיקת  MRI  ואמה בחרדה מהתוצאה.

הדי המשפט וכתב האישום והבקשה להארכת מעצרו של הנאשם, מרדכי מיכאל בן נתן זרצקי, שהגישה היום פרקליטות מחוז תל-אביב לבית המשפט המחוזי מכים בהם.

לפי כתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד שגיב עוזרי מפרקליטות  מחוז תל-אביב עולה כי הנאשם "גמר אומר בליבו לרצוח ממניעים גזעניים תינוק שחור. לשם ביצוע זממו, הגיע ביום 3.1.14 בשעה 20:10 או בסמוך לכך, לרחוב יסוד המעלה בסמוך לתחנה המרכזית החדשה בתל אביב כשהוא מצויד במספריים. משהבחין בנתינת אריתריאה, נושאת בידיה את בתה התינוקת, בת כשנה וחצי, בחר בה כקורבן תמים, התקרב אליהן מאחורה, ומבלי שיבחינו בו, הניף את ידו ונעץ בחוזקה את המספריים בראשה בכוונה להביא למותה".

כשנשאל הנאשם למניעו בחקירה ענה ש"עשה כן ממניעים גזעניים" ובשל "שנאתו לשחורים".  בגרסתו לשוטרים שעצרו אותו אמר כי דקר את התינוקת קאקו:  "בגלל שאני שונא אותם, הם שחורים ועושים הרבה בלגאן". בחקירותיו במשטרה הוסיף ואמר: "תקפתי מחבלים שחורים, היה תינוק שחור, אמרו שתינוקת שחור בגלל שחורים מחבלים. טרור שחור, גזע לבן". כשנשאל מה רצה להשיג כשדקר את התינוקת השיב: "אני לא ניסיתי להרוג אותה, אני בטוח שאני הרגתי אותה…בת זונה מתה? התינוקת מתה? אני בטוח שהיא תמות, שהמכה…היא תמות". הוא הוסיף וטען כי עשה זאת כיוון שהוא: "כחרב נקמת הלבנים נגד טרור, נגד לבנים", וכשנשאל מדוע נגד ילדים ענה: "כי עשו הרבה צרות".  לטענתו עשה כן כיוון ש: "הרבה פעמים היו תלונות למשטרה נגד אתיופים. … דיברתי עם שוטרת… ואמרתי שאין לי ברירה כי אין התערבות משטרתית".

לפי הבקשה להארכת מעצר, בעברו של הנאשם שלושה הליכים פליליים קודמים בעבירות הצתה, אלימות ורכוש, אשר הופסקו על רקע מחלת נפש בגינה לא היה מסוגל לעמוד לדין. הוא אושפז בעבר במוסדות פסיכיאטריים, אך כששוחרר מהם שב ועבר עבירות פליליות.

מימין: קאקו, ד"ר אפרים שדות, מנהל היחידה לטיפול נמרץ בבית חולים "דנה", יורדאנוס ואב המשפחה, מולו. צילום: דניאל בר-און


 כשהאם, יורדאנוס, שומעת את ההתבטאויות של הנאשם היא מתחילה לרעוד בכל הגוף. "זה פותח הכל, לשמוע על המשפט מחזיר אותי למה שקרה", היא מסבירה. דמעות שוטפות את עיניה. "למה הוא עשה לה את זה?" היא חוזרת וממלמלת. "הרגשתי שזה היה בכוונה", היא אומרת. "ידעתי שהוא עשה את זה בגלל שהילדה שחורה. ראיתי את השנאה שלו. זה לא מפתיע אותי. אין פה שום שמחה שאני מבינה שצדקתי. זה ממש כואב שאת מבינה שזה נבע משנאה. היא תינוקת. למה הוא עשה לה את זה?"

מולו, האב, שומע בשתיקה קודרת ומוסיף כעבור דקות ארוכות: "ידעתי שזה בגלל שאנחנו שחורים. זה כואב. אני לא מסוגל לדבר. הילדה במצב קשה כבר שבועיים. לשמוע שהוא דקר באכזריות תינוקת רק בגלל שהיא שחורה זה פשע שנאה. מה אפשר להגיד? אנחנו צריכים להתפלל לשלומה".

כשיורדאנוס רואה את קאקו יוצאת מהבדיקה, שוכבת במיטה בתוך סבך חוטים, היא מתפרקת בבכי ורועדת בכל גופה. היא עוצמת עיניים, נאחזת בדופן המיטה ומתפללת ארוכות. מולו מרטיב את פניה מחשש שהיא על סף עילפון ומתבונן בה בדאגה. "כבר שבועיים שקאקו בבית-חולים ואנחנו בחרדה. לא מסוגלים לחשוב על שום דבר אחר". יורדאנוס פוקחת עיניים דומעות וממלמלת "אני מרגישה כאב בלב. אני מרגישה כאב בלב".

ד”ר אפרים שדות מנהל היחידה לטיפול נמרץ “דנה” שבאיכלוב מוסר: “חל שיפור במצבה של קאקו. מצבה כעת בינוני. היא לא מורדמת ולא מונשמת. היא נושמת באופן עצמאי ובהכרה חלקית”. יחד עם זאת, שדות העריך כבר לפני כשבוע שהתינוקת סובלת ככל הנראה מפגיעות בלתי הפיכות כתוצאה מהדקירה, ועדיין לא ברור כיצד הן ישפיעו על תפקודה.