איך שלא אהפוך את זה, לבחור תורם זה כמו ליצור מתכון. בניגוד לבחירת בן זוג, שמחייבת אותנו לחשוב על חיים משותפים, התאמה ומשיכה, בבחירת תורם התכונות נשארות על הנייר. רכיביו של האדם שתרם את זרעו הופכים לרשימת מכולת, ממנה את יכולה (ואמורה) לבחור את המצרכים שייצרו את התינוק/ת האולטימטיבי/ת שלך. גובה, משקל, מקצוע, מוצא – הם הנתונים הקבועים. מעבר להם זה תלוי בבנק שאליו הולכים. כל בנק זרע והפירוט שלו.

 

בשביל לבחור תורם, צריך קודם לבחור בנק זרע. בארץ, בנקי הזרע מקושרים לבתי חולים, ויש בהם בנקי זרע ממשלתיים ובנקי זרע פרטיים. הבנקים הממשלתיים הם כמובן זולים יותר, אך התרשמתי שלא באופן מאוד משמעותי. ההבדל בזמינות התורים, לעומת זאת, משמעותי מאוד. בעוד שבבנקי זרע פרטיים נקבע לי תור בטווח של שבוע-שבועיים, בבנקים הממשלתיים ציפו ממני לחכות כ-3-4 חודשים. מאחר והתמהמהתי כבר זמן רב עם התהליך, העדפתי לפנות לבנק פרטי. באזור מגוריי היו שניים כאלה, באחד היה מבחר גדול של תורמים ישראלים, כולם יוצאי צבא, צעירים, גבוהים ובעלי מבנה אתלטי, כי לטענת מנהל הבנק – אין ביקוש לנמוכים, שמנמנים ומשתמטים. בשני ניתנת גם האפשרות לבחור תורם מחו"ל, מבנק זרע בספרד או בדנמרק.

בנקי הזרע הפרטיים בארץ בודקים את איכות הזרע ומציעים גם אפשרויות מגוונות של תורמים שעברו בדיקות גנטיות מפורטות ולא נמצאו נשאים של מחלות גנטיות. זה חשוב כי אם במקרה את נשאית של מחלה גנטית כלשהי, כל עוד האב אינו נשא – אין סכנת הדבקה לתינוק. כך, לפחות, הוסבר לי. לבנק הספרדי לוקח כ-5 חודשים לשלוח את המנה המוזמנת, מה שנראה לי כמו זמן ארוך מדי, ובבנק הדני, שהוא כרגע בארץ האופציה היקרה ביותר, ניתן להזמין מנה תוך כ-3 שבועות, ומקבלים מידע עצום על כל תורם, כולל תמונת ילדות, שאלון מוקלט (קולי בלבד), מבחנים קוגנטיביים והיסטוריה רפואית של כל בני משפחתו, אך ללא בדיקות גנטיות, אותן ניתן לעשות לפי בקשה.

כשזה הגיע לבחירת תורם, מהר מאוד זרקתי את הפוליטיקלי קורקט לפח. מתוך רשימת מכולת ארוכה, ובה מבחר מפתיע של מועמדים, צריך להגיע לאחד. ה-אחד. וגם אם הייתי מכניסה למיטתי וללבי בחור נמוך, שמן, מקריח או פוזל, כשזה מגיע לתינוקת שלי, שצריכה להיות הכי יפה, חכמה ומוכשרת, אין פשרות. מבחינתי, המדד הראשון היה הגובה – 1.80 ומעלה, כי אני הרי גמדה, ואם יהיה לי בן, עדיין יהיה לו פוטנציאל להפוך לשחקן כדורסל. המדד השני היה המוצא – תיבת פנדורה שלמה תיפתח כאן עכשיו, אבל מה לעשות, אומרים שילדי תערובת הם הכי יפים, אז כשבחנתי מועמדים מבנק זרע ישראלי, כל האשכנזים למיניהם נמחקו מייד. נשארו מזרחים ומעורבים. אבל בבנק הזרע האירופי כבר חששתי. אמנם יש לי חולשה לילדות עם עיניים מלוכסנות, לילדי תערובת שיש בהם שמץ אפריקנס, אבל אני רוצה שהילדה שלי תיראה כמוני, ושלא ישאלו אותי אם אני הבייביסיטר. חוץ מזה, מוצא ויקינגי זה מספיק מעורב, כשמשלבים אותו איתי, לא?

מדד נוסף וחשוב לא פחות, אולי אפילו הראשון בחשיבותו, קשור באינטליגנציה. לצערי, אין בבנקי הזרע בארץ תוצאות של מבחני איי.קיו, ולכן נאלצתי להסתפק בשקלול של מקצוע, השכלה, תחביבים והתרשמות הצוות. הקצב, למשל, נפסל מייד. הרופא עבר לשלב הבא. פסלתי עורכי דין כי אני מתעבת את החלקלקות בה אני מדמיינת אותם מתנהלים, השארתי מעצבים כי אני מבינה לנפשם. כאלה שהעידו על עצמם כבעלי נטייה מתמטית עברו שלב – אולי כדי לפצות על היכולות המוגבלות שלי בתחום. אם התרשמות הצוות כללה את המלים "חכם" או "גאון" – יס. כמו במתכון מאולתר, בחרתי להכניס לעוגת התינוק שלי מצרכים מסויימים, ונמנעתי מלהשתמש באחרים. סינון ראשוני הוביל לסינון משני שהוביל לסינון נוסף. בסוף, נותרתי עם המצרכים הראויים ביותר מבחינתי לתבשיל.

בשלב מסויים נתקעתי עם מחשבה טורדנית מאוד על המדינה הקטנה שאנו חיים בה. בכל טיול בחו"ל תמיד פוגשים במקרה איזה חבר. ואיך אוכל, באופן מודע, לגרום לבן או לבת שלי להיטרד מהמחשבה האם הבן זוג שלהם הוא במקרה אח או בן דוד. ליצור ילד שיזדקק לבדיקת די.אנ.איי לפני כל קיום יחסים, בשביל להבטיח שלא יהיה פה גילוי עריות. לאחר חישובים מתמטים והתייעצויות, בחרתי בבנק הזרע הדני, שהוא אמנם יקר בהרבה, אבל איפשר לי לישון טוב יותר בלילה, להיות רגועה יותר לגבי התהליך, ולהצליח לבחור את המרכיב המוצלח ביותר למתכון העוגה האישית שלי, בשאיפה ש-5 המנות שאני יכולה להרשות לעצמי מבחינה כלכלית יספיקו לי להתעברות. הלוואי.